Difference between revisions of "Talk:Crab Pot"
Margotbean (talk | contribs) |
(→Calculating the gold per day: new section) |
||
Line 239: | Line 239: | ||
<br />Fresh average: 75+75+75=225/3=75 | <br />Fresh average: 75+75+75=225/3=75 | ||
<br />--[[User:Margotbean|margotbean]] ([[User talk:Margotbean|talk]]) 13:26, 13 January 2022 (UTC) | <br />--[[User:Margotbean|margotbean]] ([[User talk:Margotbean|talk]]) 13:26, 13 January 2022 (UTC) | ||
+ | |||
+ | == Calculating the gold per day == | ||
+ | |||
+ | Hey | ||
+ | |||
+ | I wrote a program that is able to calculate the exact profit you make using crab pots. See | ||
+ | It also provides the probability trees to be printed out for a anyone to recheck the number's. | ||
+ | This helped me to create the following table | ||
+ | {| class="wikitable" | ||
+ | | | ||
+ | ! [[Luremaster]] or no Fishing Profession | ||
+ | ! [[Fisher]] | ||
+ | ! [[Fisher|Angler]] | ||
+ | ! [[Mariner]] | ||
+ | ! [[Fisher|Angler]] & [[Mariner]] | ||
+ | |- | ||
+ | ! Ocean | ||
+ | | 35.63 | ||
+ | | 43.34 | ||
+ | | 51.27 | ||
+ | | 64.29 | ||
+ | | 92.86 | ||
+ | |- | ||
+ | ! Ocean + [[Sashimi]] | ||
+ | | 48.03 | ||
+ | | 51.13 | ||
+ | | 55.71 | ||
+ | | 81.43 | ||
+ | | 99.29 | ||
+ | |- | ||
+ | ! Freshwater | ||
+ | | 33.04 | ||
+ | | 41.09 | ||
+ | | 49.36 | ||
+ | | 53.33 | ||
+ | | 79.67 | ||
+ | |- | ||
+ | ! Freshwater + [[Sashimi]] | ||
+ | | 46.84 | ||
+ | | 51.82 | ||
+ | | 59.01 | ||
+ | | 75.00 | ||
+ | | 94.67 | ||
+ | |} | ||
+ | |||
+ | the cost for bait is excluded. Rows with Sashimi assume that you turn every fish worth less then 75g into sashimi before selling. The column [[Fisher|Angler]] & [[Mariner]] assumes that you picked Mariner as your fishing profession, collect fish for a long time in a chest and sell it all at ones when you have the Angler profession (using the statue of uncertainty). The 10.000g is excluded. | ||
+ | |||
+ | It is also assumed that you do not recycle the trash for extra profit. Otherwise you can add following extra profit: | ||
+ | {| class="wikitable" | ||
+ | | | ||
+ | ! [[Agriculturist]] or no Farming Profession | ||
+ | ! [[Rancher]] | ||
+ | ! [[Artisan]] | ||
+ | |- | ||
+ | ! Ocean | ||
+ | | 14.14 | ||
+ | | 14.86 | ||
+ | | 15.57 | ||
+ | |- | ||
+ | ! Freshwater | ||
+ | | 13.98 | ||
+ | | 14.69 | ||
+ | | 15.39 | ||
+ | |} | ||
+ | I would like to put these tables on the wiki replacing [[Crab Pot#Gold per Day|Gold per Day]] on the Crab Pot site. | ||
+ | |||
+ | Thank you |
Revision as of 04:26, 21 January 2023
This talk page is for discussing Crab Pot. | |
---|---|
|
|
Gold per day
My edit that had shown the gold/day that crab pots make had been removed because I have to show my calculations so I will try and show it here on this talk page. Please forgive me if I am wrong because I am new to both wiki editing and I am rusty on my maths skills. I got all the information from the Stardew valley wiki.
Recycled trash items: (For all of the recycled items that can give 1-3 items, I will be using 2 as it is the median)
Trash:
1-3 (2 Average) stone=4(sell price)*0.49(percentage to get)=1.96 1-3 coal=30*0.30=9 1-3 iron:20*0.21=4.2 1.96+9+4.2=15.16
Driftwood: 1-3 wood:4*0.75=3 1-3 coal:30*0.25=7.5 3+7.5=10.5
Newspaper: 3 torches=15*0.9=13.5 cloth=470*0.1=47 47+13.5=60.5
Both CD's and Glasses don't require calculations as they have a 100% chance to give 50g from refined quartz.
Total average for all trash items: 15.16+10.5+60.5+50+50=186.16/5=37.232
This means that the 38% chance that a crab pot has to make trash, it will on average be worth 37.232g
Fresh fish:
Trash=37.272*0.38=14.163
Periwinkle=20*0.21=4.2
Snail=65*0.13=8.45
Crayfish=75x0.28=21
14.163+4.2+8.45+21=47.813 <--Average gold/day
Salt fish:
Trash=37.272*0.38=14.163
Oyster=40*0.03=1.2
Shrimp=60*0.05=3
Mussel=30*0.14=4.2
Cockle=50*0.17=8.5
Crab=100*0.06=6
Clam=50*0.12=6
Lobster=120*0.03=3.6
14.163+12+3+4.2+8.5+6+6+3.6=46.663 <--Average gold/day
The percentages on the actual chart with ocean crab pot fish only adds up to 60 so either the statement "The chance of trash appearing is 38%, regardless of luck or fishing skill" or the percentages are wrong and should total to 62% instead of just 60%. This would likely make the ocean crab pot almost identical to the fresh water crab pot profit wise. Pixelated (talk) 17:52, 18 June 2021 (UTC)
- Thank you Pixelated! This is exactly what I was referring to. I will restore the edit, but move it to its own section on the page. Thanks again, margotbean (talk) 18:03, 18 June 2021 (UTC)
- Forgot to add the gold/day for both freshwater fish and saltwater fish with mariner profession and where you turn all the fish into sashimi.
since all the fish have the same chance of appearing, salt water now becomes more profitable.
Salt average: 75+75+75+75+100+50+120=570/7=81.4
Fresh average: 75+75+75=225/3=75 Pixelated (talk) 19:27, 18 June 2021 (UTC)
Order of checking crab pots
For the curious, the percentages on this page are incorrect. It assumes that the code visits each crab pot in the same order as they are listed in the data file. This isn't true: it visits them as a C# Dictionary object, for which the visitation order is undefined.
Undefined but deterministic, at least for a given build. It's possible to back-out the order for a given build (by predicting crab pots). For 1.5.6, the order of checking pots is:
Beach: Lobster / Crab / Oyster / Clam / Shrimp / Cockle / Mussel
Freshwater: Snail / Crayfish / Periwinkle
This theoretically could change with a new build / Dictionary implementation and *definitely* would change if more entries were added to the Data\Fish table. --unsigned comment by Mon (talk) 14:25, 10 January 2022
- I've been able to ascertain that the above comment refers to the % chance to catch each item in a crab pot, listed on the Crab Pot page, not the gold per day calculations listed above on this talk page.
- The original calculations, taken from the old wiki's Fish talk page are:
Details |
---|
Crab pot percentages inaccurate?The chances of getting each type of fish add up to more than 100% - ocean varieties come to a total of 130% and freshwater 115%. I'm not sure where the numbers were obtained, but is it possible to verify them? Vryl (talk) 20:27, 10 November 2016 (UTC)
Non-Mariner Ocean Fish Catch Rate Sum = + 0.8 *0.15 + 0.8 *0.85 *0.05 + 0.8 *0.85 *0.95 *0.1 + 0.8 *0.85 *0.95 *0.9 *0.3 + 0.8 *0.85 *0.95 *0.9 *0.7 *0.35 + 0.8 *0.85 *0.95 *0.9 *0.7 *0.65 *0.2 + 0.8 *0.85 *0.95 *0.9 *0.7 *0.65 *0.8 *0.15 + 0.8 *0.85 *0.95 *0.9 *0.7 *0.65 *0.8 *0.85 *0.2 + 0.8 *0.85 *0.95 *0.9 *0.7 *0.65 *0.8 *0.85 *0.2 + 0.8 *0.85 *0.95 *0.9 *0.7 *0.65 *0.8 *0.85 *0.2 + 0.8 *0.85 *0.95 *0.9 *0.7 *0.65 *0.8 *0.85 *0.2 + 0.8 *0.85 *0.95 *0.9 *0.7 *0.65 *0.8 *0.85 *0.2 + 0.2 *0.2 + 0.2 *0.2 + 0.2 *0.2 + 0.2 *0.2 + 0.2 *0.2 = 1
Non-Mariner Freshwater Fish Catch Rate Sum = + 0.8 *0.35 + 0.8 *0.65 *0.25 + 0.8 *0.65 *0.75 *0.55 + 0.8 *0.65 *0.75 *0.45 *0.2 + 0.8 *0.65 *0.75 *0.45 *0.2 + 0.8 *0.65 *0.75 *0.45 *0.2 + 0.8 *0.65 *0.75 *0.45 *0.2 + 0.8 *0.65 *0.75 *0.45 *0.2 + 0.2 *0.2 + 0.2 *0.2 + 0.2 *0.2 + 0.2 *0.2 + 0.2 *0.2 = 1
|
- Any updates to the calculations are welcome! margotbean (talk) 13:41, 11 January 2022 (UTC)
- I updated the probabilities(some of them changed fairly substantially), but didn't adjust the E[income/day]. --Unsigned comment by Mon (talk) 19:46, 12 January 2022
- Ok, thank you! If you could please sign future posts with 4 tildes, I'd be very grateful too! Thanks again, margotbean (talk) 13:06, 13 January 2022 (UTC)
- I updated the probabilities(some of them changed fairly substantially), but didn't adjust the E[income/day]. --Unsigned comment by Mon (talk) 19:46, 12 January 2022
Updated Gold per Day
Freshwater
Trash = 37.272 * 0.38 = 14.163
Periwinkle = 20 * 0.21 = 4.2
Snail = 65 * 0.2 = 13
Crayfish = 75 * 0.21 = 15.75
14.163 + 4.2 + 13 + 15.75 = 47.113 <--Average gold/day
Ocean
Trash = 37.272 * 0.38 = 14.163
Oyster = 40 * 0.1 = 4
Shrimp = 60 * 0.1 = 6
Mussel = 30 * 0.1 = 3
Cockle = 50 * 0.12 = 6
Crab = 100 * 0.08 = 8
Clam = 50 * 0.09 = 4.5
Lobster = 120 * 0.04 = 4.8
14.163 + 4 + 6 + 3 + 6 + 8 + 4.5 + 4.8 = 50.463 <--Average gold/day
Mariner Profession + Turning all fish into Sashimi
No change from above
Ocean average: 75+75+75+75+100+50+120=570/7=81.4
Fresh average: 75+75+75=225/3=75
--margotbean (talk) 13:26, 13 January 2022 (UTC)
Calculating the gold per day
Hey
I wrote a program that is able to calculate the exact profit you make using crab pots. See It also provides the probability trees to be printed out for a anyone to recheck the number's. This helped me to create the following table
Luremaster or no Fishing Profession | Fisher | Angler | Mariner | Angler & Mariner | |
---|---|---|---|---|---|
Ocean | 35.63 | 43.34 | 51.27 | 64.29 | 92.86 |
Ocean + Sashimi | 48.03 | 51.13 | 55.71 | 81.43 | 99.29 |
Freshwater | 33.04 | 41.09 | 49.36 | 53.33 | 79.67 |
Freshwater + Sashimi | 46.84 | 51.82 | 59.01 | 75.00 | 94.67 |
the cost for bait is excluded. Rows with Sashimi assume that you turn every fish worth less then 75g into sashimi before selling. The column Angler & Mariner assumes that you picked Mariner as your fishing profession, collect fish for a long time in a chest and sell it all at ones when you have the Angler profession (using the statue of uncertainty). The 10.000g is excluded.
It is also assumed that you do not recycle the trash for extra profit. Otherwise you can add following extra profit:
Agriculturist or no Farming Profession | Rancher | Artisan | |
---|---|---|---|
Ocean | 14.14 | 14.86 | 15.57 |
Freshwater | 13.98 | 14.69 | 15.39 |
I would like to put these tables on the wiki replacing Gold per Day on the Crab Pot site.
Thank you